Strona główna » Zabezpieczenia naklejek i legitymacji studenckich

Zabezpieczenia naklejek i legitymacji studenckich

Hologramy do legitymacji muszą spełniać wszystkie wymagania i standardy MEN

Każda naklejka i legitymacja która jest wydawana przez uczelnie  w kraju musi spełniać odpowiednie wymgania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Są to wymagania dotyczace wyglądu jak i odpowiednich zabepieczeń przed kopiowaniem. Standaryzowane elementy jakim sa hologramy i legitymacje els, muszą też wyglądać tak samo bez względu na uczlenie czy miasto akademickie. Jake zabepieczenia ma każda naklejka na legitymację? Jak powinen wyglądąć oryginalny hologram els?

Naklejki do legitymacje i ich specjalne zabezpieczenia

Znalezienie oryginalnego hologramu do legitymacji jest problemem dla wielu kolekcjonerów. Takich rozterek z pewnością nie mają studenci którzy co do zasady otrzymują nowe naklejki els ze swoich dziekanatów w kolejnych semestrach. W przypadku kolekcjonerskich naklejek do legitymacji sprawa nie jest już tak oczywista. Choć zarówno naklejki kolekcjonerskie jak i hologramy na legitymacje wyglądają tak samo, w sieci można znaleźć wiele podróbek i imitacji. Dlatego zawsze należy sprawdzać, czy kupowany egzemplarz naklejki els posiada wszystkie zabezpieczenia które zostały opisane przez MEN i spełnia wszystkie standardy.

Do producentów hologramów kolekcjonerskich coraz częściej zgłaszają się osoby, które przez przypadek zniszczyły swoje egzemplarze. Także studenci mają problem z zapamiętaniem, że naklejki na legitymacje nie mogą być odrywane od raz wybranej powierzchni. Ma to związek ze specjalnymi zabezpieczeniami, które chronią nalepki przed wielokrotnym wykorzystywaniem i podrabianiem dokumentów. Trzeba bowiem wiedzieć, że hologramy na legitymacje studenckie posiadają specjalną powłokę (tzw. „plaster miodu”), który całkowicie niszczy je przy każdej próbie odklejenia.

Podstawowe zabezpieczenie, jakie posiadają naklejki i legitymacje studenckie

Choć tak zwany „plaster miodu” to nieodłączny element hologramów na legitymacje studenckie, to zarówno uczniowie szkół wyższych, jak i filateliści często zapominają o jego istnieniu. Wszystkie studenckie naklejki na legitymacje mogą być umieszczane na danej powierzchni tylko raz! Co się stanie, jeśli spróbujesz złamać tą zasadę? Specjalna powłoka umieszczona na lepkiej warstwie hologramu ELS doszczętnie go zniszczy. Na legitymacji, bądź w klaserze kolekcjonerskim pozostanie jedynie charakterystyczny znak, przypominający plaster miodu. Trzeba zatem rozważnie przyklejać swoje naklejki do legitymacje i pod żadnym pozorem nie usuwać ich z pierwotnie wybranej powierzchni. Jeśli jednak zdarzy się, że Twoja kolekcja zostanie pozbawiona cennego hologramu ELS to nie wszystko stracone. Wystarczy, by filatelista zwrócił się ze specjalnym zapytaniem do producentów nalepek studenckich, z prośbą o wykonanie egzemplarza z archiwalnej edycji. Sprawdzeni sprzedawcy są bowiem w stanie wykonać naklejki  kolkecjonerskie na legitymacje na zamówienie, ratujące kolekcje zbieraczy!

Każda naklejka i legitymacja els musi spełniać określone wymogi i standardy MEN

Każda naklejka na legitymację studencką musi posiadać niezbędne elementy, wymagane przez rozporządzenie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego . Są to : znak orła, znak RP widziany pod odpowiednim kątem, laserowo nacinaną datę i numer seryjny oraz specjalne zabezpieczenie w postaci “plastra miodu”. Wszystkie te cechy są obowiązkowe – naklejki els muszą je mieć, aby mogły zostać uznane za niepodrabiane. Każdy hologram els ma też te same wymiary – 9 mm x 10 mm. Naklejki na legitymację els zarówno dla studentów jak i te dla kolekcjonera są takie same – mają te same elementy. Wszystkie okazy, które posiadamy w naszej kolekcji zawierają te poniżej.

Nasze kolekcjonerskie naklejki els posiadają wszystkie wymienione cechy jak i zabezpieczenia. Oferujemy tylko oryginalne znaczki. Możemy zagwarantować autentyczność. Oferowane przez nas kolekcjonerskie hologramy els to oryginalne okazy naklejek els. Charakteryzują się wszystkimi niezbędnymi cechami, które musi posiadać każdy oryginalny hologram . Są takie, jak na uczelniach wyższych, stanowią więc cenne okazy, których jednak nie wolno używać w identyczny sposób. Specjalne zabezpieczenie hologramów studenckich chroni je także przed sfałszowaniem oraz uniemożliwia odklejenie naklejki z legitymacji studenckiej. Przy takiej próbie hologram zniszczy się i nie będzie użyteczny.

Standaryzowane wymiary naklejki i legitymacji

Wymiary

Naklejki i legitymacje nie są tworzone według przypadkowych wymiarów. Te szczegółowo opisane są w ogólnopolskich rozporządzeniach od resortu nauki i szkolnictwa wyższego. W tym samym dokumencie zawarto informacje na temat innych zabezpieczeń, jakimi naklejki ELS muszą się charakteryzować. Także kolekcjonerska naklejka na legitymację studencką tworzona jest zgodnie z podanymi wytycznymi, stąd zbieracze w całej Polsce mają w kolekcjach identycznych rozmiarów nalepki. Obowiązujący wszystkie uczelnie w kraju wymiar hologramów ELS ustalono na 9mm x 10 mm. Bez względu na lokalizację uczelni, czy miejsce zamieszkania filatelisty wymagany jest ten sam rozmiar nalepek. Żeby naklejka i legitymacja były autentyczne, muszą jednak posiadać więcej cech charakterystycznych.

Holograficzny znak orła ukryty naklejce studenckiej els

Znak orła

Specjalna technologia 2D/3D sprawia, że znak orła jest jednym z bardziej charakterystycznych elementów naklejki do legitymacji ELS obowiązującej w Polsce. Wizerunek orła tożsamy jest z tym, jaki zauważyć można w godle naszego kraju. Aby naklejka ELS uznana została za autentyczną, orzeł musi się na niej znaleźć – bez względu na to, czy student uczy się w Politechnice Wrocławskiej, czy na Uniwersytecie w Białymstoku. Również hologram studencki dla zbieraczy posiadać musi ten element. Znak orła widać tylko pod właściwym kątem, na zmianę z literami RP. Profesjonalni filateliści nie mają tym samym kłopotu z poznaniem, który hologram studencki jest oryginalny.

Laserowa data na naklejce do legitymacji

Data ważności

Żeby móc się posługiwać ważnym dokumentem studenckim, trzeba zadbać żeby przyklejona do niego naklejka ELS miała aktualny termin ważności. Ten określany jest przez datę, umieszczoną w dolnej części każdej naklejki studenckiej z użyciem lasera. Co semestr wykonywana jest nowa kolekcja hologramów na legitymacje z inną datą ważności. Fakt ten dotyczy też kolekcjonerów. Aktualne nalepki mają datę 31-03-20. Warto zapamiętać ten format – każda naklejka ELS oznaczona jest właśnie w ten sposób. Dwie pierwsze cyfry mówią o dniu przydatności, kolejne o miesiącu oraz roku. Jeśli zbliża się koniec umieszczonej na hologramie daty, trzeba zadbać o przedłużenie obowiązywania dokumentu.

Numer seryjny na naklejce na legitymacje

Numery seryjne

W zimowym semestrze roku akademickiego 2019/2020 przygotować trzeba się będzie na zmiany, jakie w wyglądzie naklejek na legitymację studencką planują rządzący. Odtąd ich dodatkowym zabezpieczeniem będzie numer seryjny o specjalnej budowie. W obrocie nie znajdą się dwie takie same naklejki na legitymację, co utrudnić ma pracę fałszerzom. Do zmian przygotowali się już producenci kolekcjonerskich naklejek na legitymację, dlatego zbieracze mogą być spokojni. W roku 2019/2020 także oni otrzymają nalepki z ośmiocyfrowym kodem seryjnym. Tym samym warto uważać na zakupy w Allegro i OLX – tylko naklejki ELS z numerem seryjnym od jesieni 2019 są wartościowymi okazami w zbiorach filatelistów.

Ukryty znak RP w giloszu w hologramie do legitymacji

Znak RP

Wśród zabezpieczeń każdej naklejki na legitymację wymienia się także znak RP w giloszu. Ta szczególna część naklejki ELS powstaje dzięki użyciu technologii 2D/3D i na stałe umieszczona jest na jej nawierzchni. Rozporządzenie resortu nauki i szkolnictwa wyższego nakazuje, by naklejki do legitymacji mieniły się dwoma różnymi obrazami w zależności od kąta patrzenia. Tym samym znak RP w giloszu zamienia się miejscami z wizerunkiem orła, gdy obserwator spojrzy na naklejkę ELS z innej perspektywy. Jeśli jesteś kolekcjonerem to sprawdzaj, czy naklejki studenckie kupowane przez Ciebie w Internecie mają omawiany element. Tylko dzięki temu będziesz miał pewność o ich oryginalności.

Plomba uniemożliwiająca odklejenie naklejki z legitymacji studenckiej

Plomba

Nie każdy student wie, że naklejka ELS nie może być usuwana z otrzymanego dokumentu. Ta sama zasada dotyczy kolekcjonerów, którzy zbierają hologramy studenckie w ramach hobby. Wszystko za sprawą jednego z podstawowych zabezpieczeń, jakie umieszczane jest w każdym egzemplarzu wypuszczanym na rynek. Naklejki na legitymacje studenckie posiadają na odwrocie plomby chroniące je przed wielokrotnym wykorzystywaniem na różnych dokumentach. Przy próbie odklejenia na danej powierzchni powstaje znak „plastra miodu”, a sama naklejka ELS ulega doszczętnemu zniszczeniu. Jeśli chcesz cieszyć się kompletnymi zbiorami, to pamiętaj by nie usuwać nalepek z raz wybranej nawierzchni.

To, jak wyglądają hologramy na legitymacje ma znaczenie!

Jednakże kolekcjonerzy powinni pamiętać, że nie tylko „plaster miodu” obecny w hologramach ELS świadczy o ich oryginalności. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało szereg innych wytycznych, które świadczą o najwyższej jakości posiadanych nalepek. Zarówno kolekcjonerskie, jak i oryginalne hologramy na legitymacje muszą mieć datę ważności. Ten wycięty za pomocą lasera element dwa razy do roku ulega aktualizacji, wraz z końcem kolejnych semestrów nauki studentów. Co więcej, od października 2019 roku również specjalny kod seryjny jest obowiązkowym elementem nalepki ELS. Musi się on składać z ośmiu cyfr wyciętych przy użyciu lasera. Ważne jest także zwrócenie uwagi, czy naklejki kolekcjonerskie na legitymacje wykonane są w wymiarach 9mm x 10mm, a także czy pod różnym kątem spoglądania mienią się dwa odmienne obrazy. W oryginalnych hologramach studenckich są to orzeł oraz znak RP. Jeśli nie jesteś pewny, gdzie kupić kolekcjonerskie naklejki els na legitymacje to w pierwszej kolejności przeczytaj opinie o producentach na forach internetowych.

Jak rozpoznać oryginalną naklejkę na legitymację studencką ELS

Znalezienie oryginalnej naklejki na legitymacje jest problemem dla wielu kolekcjonerów. Takich rozterek z pewnością nie mają studenci którzy co Zasady otrzymują nowe hologramy z dziekanatów swoich uczelni wraz z nowym semestrem. W przypadku kolekcjonerskich naklejek do legitymacji sprawa nie jest już tak oczywista. Choć zarówno naklejki kolekcjonerskie jak i hologramy na legitymacje wyglądają tak samo, w sieci można znaleźć wiele podróbek i imitacji. Dlatego zawsze należy sprawdzać, czy kupowany egzemplarz naklejki els posiada wszystkie zabezpieczenia .

Kolekcjonowanie hologramów els do legitymacji staje się coraz bardziej popularne, zarówno wśród absolwentów jak i studentów. Choć będąc na studiach każdy student co da zasady zostaje kolekcjonerem i ma obowiązek zbierania naklejek do legitymacji co pół roku, inaczej wygląda sprawa z absolwentami. Wokół zbierania naklejek do legitymacji pojawiło się wiele mitów a nowi kolekcjonerzy często zadają sobie pytanie jak zacząć zbierać hologramów els i na co zwracać uwagę.

Naklejki els na studiach licencjackich i magisterskich jaka jest różnica

Zbierając naklejki kolekcjonerskie na legitymacje trzeba uważać, by w zbiorach pojawiały się wyłącznie oryginalne egzemplarze. Tylko one bowiem maja prawdziwą wartość dla osób kolekcjonujących nalepki. Nic więc dziwnego, że nawet doświadczeni filateliści mają sporo wątpliwości podczas nabywania naklejek na legitymacje studenckie. Warto dowiedzieć się, czy naklejki els na legitymacje dedykowane studiom magisterskim różnią się od tych, które przekazywane są na studiach...

czytaj dalej

Co to jest elektroniczna legitymacja studencka ELS

Od 2006 roku Elektroniczna Legitymacja Studencka stanowi dokument potwierdzający status studenta. Dzięki rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego legitymacja ta wyparła znane dotąd dokumenty papierowe i służy do dokumentowania przebiegu studiów. Zarówno jej wygląd, jak i termin obowiązywania jest ściśle określony w przepisach wydanych przez Ministra. Na jej odwrocie umieszczane są naklejki els - które potwiwrdzają  i informują o jej terminie ważności. Sama...

czytaj dalej
Dowiedz się więcej

Przeczytaj więcej informacji o naklejkach i legitymacjach studenckich els.
Dowiedz się więcej i zamów nową kolekcjonerską nakleję na legitymację już teraz!

Dowiedz się więcej

Zamów teraz

Przeczytaj też

Znajdź więcej informacji o hologramach els i legitymacjach studenckich els.
Przeczytaj najciekawsze informacje z działu polecane i aktualności i sprawdź najnowsze wiadomości o naklejkach, legitymacjach i hologramach els.

Celem niniejszego serwisu internetowego jest gromadzenie i publikowanie informacji o naklejkach na legitymacje. Strona powstała w celach edukacyjnych, wszelkie zgromadzone informacje, nie są informacją handlową, za jej pośrednictwem, nie można dokonać zakupu . Strona internetowa publikuje tylko informacje zaczerpnięte ze źródeł internetowych. Serwis internetowy nie wspiera łamania prawa a informuje o konsekwencjach użytkowania hologramów niezgodnie z prawem. Użytkowanie naklejek i legitymacji studenckich niezgodnie z prawem w celach fałszowania dokumentów jest zabronione. Wykorzystywanie naklejek els jako oryginalnych dokumentów i posługiwanie się nimi jest niezgodne z prawem.