Strona główna » Aktualności » Termin ważności naklejki i legitymacji studenckich przedłużony ze względu na pandemię

Termin ważności naklejki i legitymacji studenckich przedłużony ze względu na pandemię

lip 19, 2020 | Aktualności

Dobra wiadomość dla studentów i doktorantów. Ważność naklejki, legitymacji studenckich i doktoranckich zostaje wydłużona o cały semestr akademicki, a posługiwanie się dokumentem po 31 marca nie wymaga osobistego pojawienia się na uczelni. Termin ważności hologramu i legitymacji studenckich zostanie automatycznie przedłużony o jedne semestr akademicki. Wszystko za sprawą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które odgórnie uregulowało tą kwestię w dobie pandemii. Nie trzeba ubiegać się o nowe studenckie i doktoranckie hologramy na legitymację. Dotychczasowe naklejki na legitymacje studencką z termin ważności do marca 2020, zachowają swoją ważność do końca semestru letniego. Wszystkie instytucje będą honorować je, co najmniej jeden semestr dłużej.

Więcej czasu na podbicie legitymacji studenckiej

W rozwiązanie problemu zaangażowało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ogłoszony przez instytucję komunikat sprawił, że studenci mają więcej czasu na podbicie legitymacji studenckiej kolejną serią naklejek. Zgodnie z deklaracją MNiSW stare naklejki na legitymacje ważne będą do końca letniego semestru, a więc do końca października. Rozporządzenie wprowadza te zmiany automatycznie, dlatego student nie musi ubiegać się o nowe hologramy na legitymacje ELS na drodze formalnej. Zmiana legitymacji, czy składanie podań nie jest konieczne.

Rozporządzenie ministerstwa dotyczy wszystkich hologramów –  legitymacji studenckich i doktoranckich, które nie zostały przedłużone przed 31 marca. Osoby posługujące się dokumentami ze stary naklejką ELS będą mogły korzystać ze swoich przywilejów do końca semestru letniego. Co jednak najważniejsze, legitymacje i hologramy studenckie mają przedłużoną ważność automatycznie. Żak nie ma w obowiązku kontaktować się ze swoją uczelnią, żeby skorzystać z uchwalonej przez MNiSW decyzji. Nie musi więc pojawiać się w dziekanacie, by zdobyć naklejki studenckie do legitymacji na nowy semestr, dotychczasowe hologramy będą ważne do początku przyszłego semestru.

hologramy na legitymacje ważne dłużej

Więcej zdjęć wszystkich naklejek, legitymacji studenckich i hologramów najdziesz na naszej galerii

 

Hologramy na legitymacje ważne dłużej

Rozporządzenie ministerstwa pojawiło się ze względów bezpieczeństwa. Co roku przed dziekanatami uczelni pojawiają się bowiem wielkie kolejki po odbiór osobisty naklejek na legitymację studencką ELS. W związku z pandemią takie zjawisko mogłoby mieć groźne konsekwencje. Rozporządzenie sprawiło, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Wszyscy studenci zachowają możliwość korzystania ze zniżek i ulg na dotychczasowych zasadach a hologramy na legitymacji nie stracą ważności do początku nowego semestru. Dotychczasowe, stare naklejki na legitymacje z datą 31-03-20 , będą wciąż ważne  i będą akceptowane we wszystkich instytucjach i środkach transportu.

Uczelnie rozpoczęły wydawanie naklejek na legitymacje z początkiem października 2020

Studenci niektórych uczelni już teraz mogą podbijać swoje legitymacje o kolejne naklejki na legitymacje studenckie. Władze wybranych szkół wyższych zdecydowały bowiem, żeby odbiór hologramów na legitymację możliwy był już od początku października i trwał dłużej, niż zwykle. Takie działanie ma swój cel. Studenci mają więcej czasu na odebranie kolejnych  hologramów przedłużających ważność legitymacji studenckich , a więc nie tworzą zbędnych kolejek pod dziekanatami. We wcześniejszych latach po nowe naklejki – legitymacje studenckie, można było się zgłaszać zaledwie kilkanaście dni przed utratą ważności starych hologramów. Krótki czas na odbiór sprawiał, że studenci gromadzili się na korytarzach uczelni, tworząc kolejki do dziekanatów. Chcąc tego uniknąć, w tym roku zadecydowano o wydłużeniu terminu odbioru hologramów na legitymację studencką. Dlatego cześć uczelni, zaczęła wydawać naklejki na legitymacje od początków. października. Nowe egzemplarze sukcesywnie przekazywane są do studentów pierwszego roku, żaków ze starszych roczników oraz doktorantów.

W tej chwili nie ma dodatkowych informacji , dotyczących kolejnego automatycznego przedłużania legitymacji studenckich i hologramów, jak wiosną. Wciąż zostało wiele czasu na podbicie dokumentów przez studentów, a uczelnie przygotowały się do tego procesu maksymalnie wydłużając ten proces. Dlatego, ministerstwo na razie nie planuje wydłużania terminu ważność legitymacji kolejny raz poprzez nowe rozporządzenie. Przepisy o których mowa, przedłużyły termin ważności naklejki i legitymacji automatycznie o jeden semestr. Jednak już teraz uczelnie zaczynają wydawać kolejne hologramy na legitymacje, by rozłożyć cały proces przedłużania legitymacji i zmniejszyć kolejki w dziekanatach.

Koronawirus powodem zamknięcia uczelni

Pierwsze sygnały wskazują, że ze względów bezpieczeństwa uczelnie pozostaną zamknięte do końca kwietnia. Część szkół wyższych zdecydowała na kontynuowanie zdalnej działalności do połowy maja. Wykładowcy kontaktują się z żakami przez Internet. Niektóre uczelnie uruchomiły wykłady on-line, a studenci na bieżąco dostają od prowadzących materiały do nauki.

Do nadzwyczajnej sytuacji w szkolnictwie odniósł się Jarosław Gowin, szef MNiSW:

Na tą chwilę nie planujemy wydłużania roku akademickiego. Sesja powinna odbyć się w normalnym terminie. Na bieżąco monitorujemy sytuacje, dlatego jeśli zawieszenie stacjonarnych zajęć potrwa dłużej, wówczas podejmiemy odpowiednie decyzje z Rektorami”

Przewiduje się, że rok akademicki skończy się normalnie pomimo nadzwyczajnej formy prowadzenia zajęć. Ministerstwo nie ma też w planach wprowadzania kolejnych rozporządzeń, wydłużających termin ważności legitymacji studenckich. Dotychczasowe naklejki na legitymacje będą ważne do końca października. Uczelnie mają dużo czasu aby maksymalnie rozłożyć proces podbijania legitymacji. Część z uczelni zapowiada, że terminy sesji mogą się nieznacznie przesunąć, jednak klamka w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Większość egzaminów odbędzie się według planu.

Nowy termin ważności naklejki i legitymacji studenckiej

Więcej ciekawych informacji o naklejkach, legitymacji i hologramach przeczytasz na naszym blogu

Kiedy upływa termin ważności legitymacji studenckiej i hologramu?

Niespodziewany wybuch pandemii koronawirusa wywołał konieczność zawieszenia stacjonarnej nauki w placówkach oświatowych. Nie ominęło to także uczelni, które zdecydowały o odwołaniu tradycyjnych zajęć oraz zawieszeniu przyjmowania interesantów w dziekanatach. Wywołało to poruszenie wśród studentów, którzy co roku w tym okresie ubiegali się o nowe hologramy na legitymacje studenckie. Z dniem 31 marca upływa bowiem ich ważność, ponieważ to wtedy formalnie kończy się pierwszy semestr akademicki. Bez ważnej legitymacji i  studenckiej naklejki ELS, korzystanie ze zniżek i ulg przysługujących żakom stało się niemożliwe.  Tylko posiadanie aktualnego hologramu i ważnej legitymacji studenckiej uprawnia do korzystania ze zniżek i ulg i tylko te dokumenty są honorowane w środkach transportu.

Koniec semestru i kolejki na uczelniach po nowe naklejki na legitymację studencką z nową datą ważności

Pierwsza fala pandemii wirusa dotarła do Polski w czasie, gdy uczelnie startują z letnim semestrem akademickim. Przełom marca i kwietnia jest momentem, w którym dziekanaty wydają hologramy studenckie żakom, by przedłużyć ich legitymacje. Stare naklejki do legitymacji studenckich przestają obowiązywać 31 marca. W obliczu zamknięcia uczelni, odbiór naklejki i legitymacji przez studentów z uczelni był praktycznie niemożliwy. Dotyczy to legitymacji studenckich, które ostatni raz podbite były na początku roku akademickiego. Wraz z końcem marca dokument przestaje być ważny, a żak chcący korzystać ze swoich przywilejów musi zdobyć kolejne naklejki studenckie z nową datą. Zbliżająca się decyzja o odwołaniu stacjonarnej działalności uczelni sprawiła, że żacy ustawiali się w długie kolejki przed dziekanatami po nowe hologramy na legitymacje na kolejny semestr. Chcieli zdążyć z podbiciem legitymacji ELS przed lockdownem. Pomocne okazało się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wszyscy, którzy nie zdążyli podbić dokumentu i nie otrzymali z dziekanatów nowych hologramów na swoje legitymacje, zyskują automatyczne przedłużenie ich terminu ważności. Dekret sprawia, że legitymacje studenckie obowiązują przez cały semestr letni nawet, gdy są na nich stare hologramy studenckie z datą 31 marca. Nie trzeba zatem iść do dziekanatu osobiście.

Aktualna seria

Naklejka ELS

31-10-24

Opinie: 4.89 / 5
175 PLN

teraz

od 129 PLN
Kup teraz
Zamów teraz

Naklejki na legitymację ELS

Dodaj do swojej kolekcji nowy egzemplarz naklejki na legitymacje els. Wybierz termin ważności który potrzebujesz i zamów nową naklejkę els teraz!

Kolekcjonerskie naklejki na legitymacje els z datą 31-10-24 już dostępne. Naklejka ELS dotyczy letniego semestru akademickiego 2024. Dostępna naklejka do legitymacji spełnia wszystkie wymagania MEN oraz posiada unikalny ośmio-cyfrowy numer seryjny.

Przeznaczony, dla wszystkich kolekcjonerów hologramów els, chcących powiększyć swoje zbiory o nowy egzemplarz z nową datą. Oferowane hologramy na legitymacje ELS, posiadają laserową datę ważności i unikalny numer seryjny oraz spełniają wszystkie standardy MEN.

Dowiedz się wiecej
Celem niniejszego serwisu internetowego jest gromadzenie i publikowanie informacji o naklejkach na legitymacje. Strona powstała w celach edukacyjnych, wszelkie zgromadzone informacje, nie są informacją handlową, za jej pośrednictwem, nie można dokonać zakupu . Strona internetowa publikuje tylko informacje zaczerpnięte ze źródeł internetowych. Serwis internetowy nie wspiera łamania prawa a informuje o konsekwencjach użytkowania hologramów niezgodnie z prawem. Użytkowanie naklejek i legitymacji studenckich niezgodnie z prawem w celach fałszowania dokumentów jest zabronione. Wykorzystywanie naklejek els jako oryginalnych dokumentów i posługiwanie się nimi jest niezgodne z prawem.